موضوعات

دوره های برنامه نویسی
زبان های برنامه نویسی
کنسول های بازی

آمار سایت

آمار کلی
بازدید امروز: 1,912
بازدیدکننده امروز: 307
بازدید دیروز: 3,246
بازدید کننده دیروز: 400
ورودی گوگل امروز: 52
ورودی گوگل دیروز: 110
بازدید هفته: 1,912
بازدید ماه: 94,176
بازدید سال: 1,065,224
بازدید کلی: 1,992,144
» تعداد کاربران سایت: 2531
آمار مطالب
»کل مطالب: 967
»کل نظرات: 256
اطلاعات شما
» آی پی شما: 54.224.203.224
» مرورگر شما:
» سیستم عامل شما:

نظرسنجی

نظر شما در مورد تغیرات محتوا و قالب سایت چیه ؟؟تبادل لینک هوشمند

تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان ال سی سافت وار |آموزش،ترفند،نرم افزار و سخت افزار،بازی،برنامه نویسی،اخبار فناوری وآدرس http://lcsoftware.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

عنوان :
آدرس :
کد : کد امنیتیبارگزاری مجدد

آموزش حفاظت از اطلاعات هنگام Chat

منتشر شده توسطرضادر تاریخ چهارشنبه 17 دي 1393
آموزش حفاظت از اطلاعات هنگام Chat

 

کاربران اینترنت, به نوعی به مسائل مبتنی بر چت علاقمند و درگیرند. این علاقه باعث شده تا هکرها و نفوذگران مخرب اینترنتی , از این فرصت استفاده کنند تا شماره کارت های اعتباری , رمزهای عبور کاربران , اطلاعات شخصی , شماره های اطلاعاتی و ...را با نرم افزارهای خاصی , بربایند و از آن ها استفاده کنند.
حفاظت اطلاعات یا data security مسئله ای است که امروزه دنیای وب با آن روبرو است . برای بی نصیب ماندن از حملات هکرهای چتی , توجه به مطالب کوتاهی که در این مقاله ارائه شده ضروری است.

تفاوت ابزارهای استفاده شده برای مبادلات online
به منظور مبادله اطلاعاتی online بر روی اینترنت , از ابزارهای متعددی استفاده می شود . بررسی ویژگی هر یک از این ابزارهای موجود به همراه تهدیدات مربوطه , امکان استفاده ایمن و مطمئن از این نوع ابزارها را فراهم می کند .
برنامه های Instant messaging ) IM) : از این نوع برنامه ها به منظور تفریح , سرگرمی , ارسال پیام , ارتباط صوتی و یا تصویری با سایر افراد استفاده می شود . از برنامه های فوق در سازمان ها به منظور ارتباط بین کارکنان نیز استفاده می گردد. صرفنظر از نوع برنامه انتخابی IM , این نوع برنامه ها بستر مناسبی به منظور ارتباط یک به یک را ایجاد می کند .
اطاق های چت : اطاق های چت صرفنظر از عمومی بودن و یا خصوصی بودن , تالارهائی برای گروههای خاص از مردم و به منظور ارتباط با یکدیگر هستند.اکثر اطاق های چت مبتنی بر خصایص مشترکی هستند : مثلا" اطلاق هائی مختص افرادی با سن خاص و یا علائق مشترک . با اینکه اکثر برنامه های سرویس گیرنده IM از چت , حمایت می کنند , برنامه های IM همچنان و بر اساس روش سنتی خود ابزاری برای ارتباطات یک به یک هستند . در حالی که چت به صورت سنتی ابزاری برای ارتباط چند نفر به چند نفر است.
به منظور طراحی و پیاده سازی برنامه های فوق از فن آوری های متعددی نظیر : IM , IRC و یا Jabber استفاده می شود . برخی از نرم افزارهای ارائه شده با ترکیب چندین قابلیت توانسته اند پاسخگوی خواسته های متنوع کاربران باشند .

 ●
تهدیدات این نوع برنامه ها چیست ؟
وجود ابهام در خصوص هویت مخاطب . در برخی موارد نه تنها شناسائی مخاطب و شخصی که در حال ارتباط با وی هستید مشکل است بلکه ماهیت انسانی و رفتاری وی نیز قابل پیش بینی نخواهد بود. مردم ممکن است در رابطه با هویت خودشان , گزاف گفته , account ها ممکن است در معرض سوء ظن باشند و یا ممکن است کاربران عملیات logout را فراموش کنند . در برخی موارد ممکن است یک account توسط چندین نفر و به صورت مشترک استفاده می گردد . تمامی موارد فوق , دلیلی است بر این ادعا که نمی توان بطور واقعی و حقیقی در رابطه با ماهیت شخصی که در حال گفتگو با وی هستید , قضاوت کرده و به یک سطح مطلوب از اطمینان دست پیدا کرد .
کاربران , مستعد انواع حملات هستند . سعی کنید به شخصی بقبولانید که برنامه ای را اجراء و یا بر روی یک لینک , کلیک نماید . اجرای یک برنامه به توصیه دیگران و یا کلیک بر روی یک لینک پیشنهادی توسط سایرین , یکی از روش های متداول به منظور انجام برخی تهاجمات می باشد . این موضوع در اطاق های چت و یا برنامه های IM امری متداول و مرسوم است . در محیطی که یک کاربر در این اندیشه است که در یک جو مطمئن و اعتماد پذیر در حال گفتگو با اشخاص است , یک کد مخرب و یا یک مهاجم می تواند شانس بیشتری برای رسیدن به اهداف خود و به دام انداختن سایر افراد را داشته باشد .
عدم وجود آگاهی لازم در خصوص سایر افراد درگیر و یا ناظر گفتگو : مبادلات online بسادگی ذخیره می گردند و در صورتی که شما از یک سرویس اقتصادی رایگان استفاده می نمائید, ماحصل گفتگوی انجام شده می تواند بر روی یک سرویس دهنده ذخیره شده ( logs ) و شما هیچگونه کنترلی در خصوص این logs نخواهید داشت . شما نمی دانید که آیا اشخاص و افراد دیگر نظاره گر این گفتگو می باشند یا خیر ؟ یک مهاجم می تواند بسادگی اقدام به شنود اطلاعات و ره گیری آنان از طریق مبادلات اطلاعاتی انجام شده در اطاق های چت نماید .
نرم افزاری که شما بدین منظور استفاده می کنید ممکن است دارای نقاط آسیب پذیر خاص خود باشد . همانند سایر نرم افزارها , نرم افزارهای چت , ممکن است دارای نقاط آسیب پذیری باشند که مهاجمان با استفاده از آنان می توانند به اهداف خود نائل گردند .
تنظیمات امنیتی پیش فرض انجام شده , ممکن است به درستی مقداردهی نشده باشند . تنظیمات امنیتی در نرم افزارهای چت , با نگرشی خیرخواهانه و ساده در نظر گرفته شده تا بدینوسیله و به زعم خود پتانسیل های بیشتری را در اختیار متقاضیان قرار دهند . رویکرد فوق , کاربران و استفاده کنندگان از این نوع برنامه ها را مستعد انواع حملات توسط مهاجمان می نماید .

 ●
چگونه می توان از این ابزارها به صورت ایمن استفاده کرد ؟

1. بررسی و ارزیابی تنظیمات امنیتی:
در این رابطه لازم است تنظیمات پیش فرض در نرم افزار به منظور بهینه سازی امینتی آنان بررسی گردد .مطمئن شوید که ویژگی دریافت اتوماتیک فایل ( Download ) , غیر فعال شده باشد. برخی از نرم افزارهای چت , امکان ارتباط محدود با افراد را ارائه می نماید . در صورتی که از این نوع برنامه ها استفاده می نمائید , پیشنهاد می گردد ویژگی فوق فعال گردد .
هشیاری و دقت لازم در خصوص افشای اطلاعات. تا زمانی که نسبت به هویت طرف درگیر در ارتباط اطمینان لازم را کسب نکرده اید , از افشای اطلاعات شخص و مهم خود جدا" اجتناب کنید . مبادله اطلاعات در اطاق های چت می بایست با دقت و حساسیت بالا , انجام شود .هرگز اطلاعات تجاری و حساس مربوط به سازمان خود را در اطاق های چت و یا برنامه های عمومی IM افشاء و برملاء کنید .
شناسائی هویت افرادیکه در حال گفتگو با آنان هستید ( حتی المقدور ). در برخی موارد تشخیص هویت فردی که در حال گفتگو با وی می باشید , چندان حائز اهمیت نمی باشد. در صورتی که شما نیازمند سطح خاصی از اطمینان در خصوص شخص مورد نظر می باشید و یا قصد اشتراک اطلاعاتی خاص با وی را دارید , شناسائی هویت مخاطب بسیار حائز اهمیت است (مطمئن شوید شخصی که در حال گفتگو با وی هستید , همان شخص مورد نظر شما است ) .
عدم اعتماد و باور هر چیز :اطلاعات و یا توصیه هائی که شما از طریق یک اطاق چت و یا برنامه های IM دریافت می نماید, ممکن است نادرست , غلط و حتی مخرب باشند . در اینگونه موارد می بایست در ابتدا بررسی لازم در خصوص صحت اطلاعات و یا دستورالعمل های ارائه شده , انجام و در ادامه از آنان استفاده گردد.

2. به روز نگه داشتن نرم افزار ها:
فرآیند بهنگام سازی نرم افزارها شامل نرم افزار چت , مرورگر وب , سیستم عامل , برنامه سرویس گیرنده پست الکترونیکی و برنامه آنتی ویروس است . عدم بهنگام بودن هر یک از برنامه های فوق می تواند زمینه بروز تهاجمات توسط مهاجمان را فراهم نماید.


 

 ============================================================================

منبع: آموزش نرم افزار و ترفند های کامپیوتر و اینترنت

http://bazdid.top/


پشتیبانی تلفنی:
چنانچه سوالی در مورد مطلب " آموزش حفاظت از اطلاعات هنگام Chat" دارید، دوستان ما 24 ساعته پاسخگوی شما هستند.

دیدگاه های کاربران

دیدگاه خود را بیان کنید:

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی